W ramach Oleśnickiego Festiwalu Jazzowego w dniach 16-17 lutego w Sali widowiskowej BiFK wystąpią: Aga Zaryan & European Jazz Trio, Mikromusic i Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet.

- Zapraszamy na niesamowite dwa wieczory do zatopienia się w fantastycznych kompozycjach, niecodziennych aranżacjach, fenomenalnych improwizacjach i przede wszystkim niepowtarzalnym jazzowym klimacie - mówią organizatorzy i przypominają, że Oleśnicki Festiwal Jazzowy kontynuuje wieloletnią tradycję Jazzu Live na Kanapie, który powstał na początku lat 90. z inicjatywy lokalnego pasjonata tej muzyki Staszka „Kanapy” Kasperowicza. Po przerwie jazzowe koncerty reaktywowało powstałe w 2003 r. Stowarzyszenie Jazz na Kanapie. W tym czasie nasze miasto odwiedziło wielu znanych zarówno w kraju, jak i na świecie polskich i zagranicznych muzyków jazzowych. Po kolejnej przerwie w 2016 r. jazz powrócił do Oleśnicy w ramach działań Biblioteki i Forum Kultury.

Tegoroczny Oleśnicki Festiwal Jazzowy rozpocznie się w piątek – 16 lutego o godzinie 19 koncertem specjalnym „Gramy dla Staszka Kanapy”, w trakcie którego wystąpi Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet. Zespół prezentuje autorskie kompozycje uznanego trębacza młodego pokolenia – Piotra Schmidta i czołowego pianisty jazzowego – Wojciecha Niedzieli, a także znane i kochane standardy jazzowe. Towarzyszyć im będą Adam „Szabas” Kowalewski (kontrabas) i Marcin Jahr (perkusja). W tym dniu odbędzie się także zbiórka charytatywna prowadzona przez SIM wspierająca Staszka „Kanapę” Kasperowicza.

W sobotę 17 lutego zapraszamy na dwa koncerty. O godz. 17.30 wystąpi zespół Mikromusic w składzie Natalia Grosiak – wokal, Dawid Korbaczyński – gitara, Robert Szydło – gitara basowa, Robert Jarmużek – piano, Adam Lepka – trąbka i Łukasz Sobolak – perkusja. Muzyka zespołu to fuzja jazzu, trip-hopu, rocka, czasem też muzyki ludowej. Zespół Mikromusic powstał w 2002 r. we Wrocławiu z inicjatywy Natalii Grosiak i Dawida Korbaczyńskiego. W 2004 zespół został finalistą opolskich Debiutów, a w 2006 r. ukazała się debiutancka płyta „Mikromusic”. W jej nagraniu udział wzięło wielu gości, m.in. pianista Leszek Możdżer i akordeonista Piotr Dziubek. Dyskografia zespołu to zarówno płyty studyjne, jak i koncertowe, m.in. „Piękny koniec” (2013), z której pochodzi popularny utwór „Takiego chłopaka” (11 milionów wyświetleń na Youtube); „Matka i Żony” (2015) – z utworem „Krystyno” i „Bezwładnie”, w którym gościnnie zaśpiewał Skubas, a kilka utworów, które znalazły się na tej płycie, tworzą również ścieżkę dźwiękową w filmie „Chemia” w reż. Bartka Prokopowicza. W listopadzie 2017 r. pojawił się najnowszy album Mikromusic „Tak mi się nie chcę”. To najbardziej „piosenkowa” płyta Mikromusic w większości inspirowana muzyką lat 60. i 80.

W przerwie koncertowej o godz. 19.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Polska Szkoła Plakatu – Jazz” z kolekcji Ryszarda Wojtczaka, opracowana przez Marka Wałęgę.

O godz. 20.00 wystąpi Aga Zaryan w towarzystwie European Jazz Trio (pianino, kontrabas, perkusja). Artystka zadebiutowała w 2002 r. płytą „My Lullaby”. Do tej pory nagrała albumy, w których śpiewa zarówno po polsku, jak i w innych językach. Twórczość Agi Zaryan to kwintesencja tego, co najlepsze w historii jazzu, a zarazem kontynuacja tradycji legendarnych dokonań Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Światowe uznanie artystka zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród i wyróżnień w świecie muzycznym, w tym prestiżowej nagrody

Fryderyka (albumy „Umiera piękno” – 2007, „Księga olśnień” – 2011) oraz wielokrotnie przyznawanego jej tytułu Wokalistki Roku w rankingu magazynu „Jazz Forum”. Swoją ostatnią płytę „Remembering Nina & Abbey” poświęciła jazzowym wokalistkom Ninie Simone i Abbey Lincoln. Płyty Zaryan sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Artystka podbijała serca publiczności na całym świecie, koncertując w wielu krajach.

Bilety w cenie: Piotr Schmidt & Wojciech Niedziela Quartet – 20 zł, Mikromusic – 40 zł, Aga Zaryan & European Jazz Trio – 60 zł, można kupić od 10.01.2018 r. (środa) od godz. 16.00 w kasie Sali widowiskowej BiFK. Rezerwacja biletów online dostępna będzie od 8.01.2018 r. (poniedziałek) na stronie www.bifk.info od godz. 9.00.

Urząd miasta

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!